Inca Trail – Cesta Inkov na Machu Picchu

Ste milovníkom horskej turistiky alebo máte jednoducho radi prechádzky v prírode a túžite po niečom nezvyčajnom? Tak čítajte ďalej o tejto výnimočnej ceste v Peru, ktorá Vás zavedie do strateného mesta civilizácie Inkov, na Machu Picchu.

 

Tento trek (trek = túra) je možno najpopulárnejší trek na celej planéte. Čím je taký špeciálny? Fakt, že Vás trek privedie na Machu Picchu je dosť silný, ale to nie je všetko. Počas tejto 4-dňovej túry budete nasledovať chodník, ktorý pred 500 rokmi postavili samotní Inkovia, a je to originálny chodník, ktorým sa Inkovia dostávali do mestečka v horách Machu Picchu. Po ceste tak máte možnosť obdivovať okrem krás hôr tiež zachované ruiny stavieb Inkov, ktoré sú roztrúsené pozdĺž cesty. Môžete sa tak ľahko cítiť, ako keby ste sa vrátili v čase, keď tadiaľto kráčali indiáni a všetky tieto obydlia boli funkčné a plnili svoj účel.

 

A teraz už k samotnému treku. Ide o 4-dňovú túru po horách, keď začínate neďaleko mesta Cusco a končíte samozrejme na mystickom Machu Picchu. Putujete cez pohorie And a divokú prírodu, organizačne je všetko dokonale pripravené a tiež sledované peruskými úradmi. Tento trek je veľmi starostlivo chránený, čo znamená, že sa naň nemôžete vydať sami. Na jeho realizáciu potrebujete jednak kúpiť povolenie a taktiež podľa prísnych predpisov sa musíte vydať na trek s sprievodcom a nosičmi. 3 noci strávené v horách prebiehajú formou kempovania a to na vybraných miestach, nič nie je ponechané náhode. Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že ak chcete tento trek realizovať, musíte si zakúpiť celý balík (výlet) u cestovnej kancelárie, ktorá sa predajom týchto balíkov zaoberá. Keďže ide o najpopulárnejší trek sveta s dokonalým zabezpečením všetkých služieb, je samozrejme vyššia aj cena, ktorá sa za celý balík pohybuje k 10.000 Kč za osobu. Ide však o úžasný zážitok a investovaných peňazí určite nebudete ľutovať, pretože budete mať spomienky na celý život. A čo všetko za svoje peniaze dostanete? V cene máte transfer od hotela na začiatok treku, anglicky hovoriaceho sprievodcu po celú dobu treku, nosičov, ktorí nesú stany a jedlo, všetky nocľahy formou kempovania, povolenie na Inca Trail, všetky jedlá počas treku, vstupenku do areálu Machu Picchu a lístok na vlak z Machu Picchu späť do Cusca. To znamená, že je o Vás postarané od začiatku až do konca, na začiatku Vás vyzdvihnú z hotela a po 4 dňoch Vás tam tiež vrátia.

Ptáte sa ako to všetko prebieha na treku samotnom? Príjemnou stránkou veci je, že Vy si môžete užívať čisto krás prírody, pretože nosiči sa starajú takmer o všetko. Nielen že nesú stany a jedlo, ale nosiči tiež pripravujú všetky jedlá a chystajú stany. Ako to prebieha v praxi? Vy si nesiete len svoj spacák a veci na prezlečenie. Nosiči Vás vždy predbehnú na ceste a počkajú Vás na mieste kde budete nocovať, ešte predtým ako sa dostavíte na dané miesto, nosiči už varia večeru a Vaše stany sú postavené. Je úžasné ako miestni chlapci dokážu rýchlo behať po horách, a to s ťažkými nákladmi na chrbte. Ak si chcete dopriať absolútny komfort, tak je možnosť si prenajať si svojho nosiča, ktorý Vám odnesie aj Vaše osobné veci. Každý deň je rozdelený do dvoch sekcií a to dopoludní a popoludní. Samozrejme Vás každý deň čaká porcia kilometrov, ktorá sa musí prejsť, za tieto 4 dni je to asi 42 kilometrov. Samotné Machu Picchu leží vo výške asi 2300 m.n.m. ale Vy budete počas treku prekonávať najvyšší bod 4200 m.n.m, ktorý sa volá sedlo Mrtvej ženy. Čo sa týka náročnosti celého treku, tak nejde o žiadny extrém a bežne sa tu vydávajú starší ľudia, avšak priemernú fyzickú zdatnosť by mal mať každý, stačí byť zvyknutý sa občas vydať na túru do hôr. Inca Trail sa odohráva v malých skupinách, väčšinou do 10 osôb. V našej skupine bol tiež pán vo veku 73 rokov, ktorý trek došiel až do konca. Je potrebné upozorniť, že trek sa dá vzdáť len počas prvého dňa, keď sa vydáte na druhý deň tak už musíte prejsť celý trek do konca. Kráča sa však pohodlným tempom a neustále máte asistenciu sprievodcu, takže ide o skvelú prechádzku prírodou, pri ktorej máte všetko zabezpečené.

Cieľom tohto článku nie je Vám popisovať aktivity jednotlivých dní, ale priblížiť atmosféru Cesty Inkov a oboznámiť Vás s tým, čo môžete očakávať. Celý trek je veľmi udržiavaný a drvivú časť cesty idete v panenskej prírode pohoria Ánd. Počas cesty sa Vám naskytujú nádherné výhľady na hory samotné, bujné lesy alebo divoké potoky. Ozvláštnením sú ruiny stavieb Inkov zhruba 500 rokov staré, ktoré si môžete prezrieť a väčšina z nich je veľmi zachovalá. Po ceste môžete stretnúť aj pár domorodcov, ktorí stále žijú starodávnym spôsobom života. 3 dni utečú ako voda a štvrtý deň Vás už čaká Machu Picchu. Skoro ráno sa vyráža k tzv. Bráne slnka, odkiaľ môžete sledovať východ slnka a prvýkrát uvidieť Machu Picchu. Váš tep stúpa, ste už veľmi blízko tomuto jedinečnému miestu. Už len zostup z kopca a nachádzate sa nad posvätným Machu Picchu. Cítite sa ako vo filme, všetko máte ako na dlani. Ďalšou výhodou celého treku je, že k Machu Picchu prídete ako jedni z prvých a máte tak náskok pred davy turistov, ktorí prídu vlakmi okolo 10. hodiny dopoludnia. Medzitým Vy už vyrážate s sprievodcom na prehliadku tohto strateného mesta Inkov, ktoré je vyhlásené ako svetová pamiatka a jeden z novodobých divov sveta. Toto mestečko bolo objavené až na začiatku 20. storočia bádateľom, ktorého sem priviedli miestni ľudia. Vďaka svojej polohe v horách toto mestečko nikdy nebolo objavené Španielmi a je teda zachované v celej svojej kráse. Tento deň máte dostatok času na prehliadku a nasatie atmosféry tohto jedinečného miesta, ktoré má skutočne úchvatnú polohu medzi štítmi okolitých hôr. Pre tých aktívnejších z Vás sa ešte ponúka možnosť zdolať vedľajší kopec Huyana Picchu, ktorý je veľmi strmý, no ponúka nádherný výhľad na Machu Picchu zo strážnej veže Inkov. V podvečer Vás už čaká cesta späť scenickým vlakom do mesta Cusco, kde si môžete v hlave prehrať neobyčajné zážitky posledných dní. Ešte jedno upozornenie nakoniec, tento trek má obmedzený počet miest (povolení) na každý deň, t.j. že si musíte svoje miesto objednať s dostatočným predstihom, ideálne niekoľko mesiacov vopred (2 mesiace minimum). Neostáva než vrelo odporúčať tento trek a vydať sa po stopách civilizácie Inkov…

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×