Kostarika – Pura Vida

Čo je Kostarika? Ako bol zájazd v roku 2021 v čase covidu?

Možno by som mal začať tým, kde sa Kostarika nachádza. Kostarika je tropická krajina ležiaca v strednej Amerike, susediaca s Panamou a Nikaraguou, z východu je obklopená Karibikom a z západu naopak Tichým pobrežím.

Vydali sme sa do Kostariky na výlet v menšej skupine, ako je naším dobrým zvykom a čoskoro sa vytvorila skvelá partia podobne zmýšľajúcich ľudí. Celá krajina je zelená, veľmi prírodná, s množstvom druhov zvierat a neuveriteľným počtom druhov vtákov a motýľov. Okrem iného tu nájdete viac druhov motýľov než v celej Afrike. Preslávené sú tiež banány a ďalšie tropické ovocie, práve preto, že Kostarika je tretím najväčším vývozcom banánov na svete.

Náš prvý výlet viedol na kávové plantáže Doka, kde sme si prešli celý proces od zberu kávy až po praženie, samozrejme zakončené ochutnávkou miestnej čerstvej kávy. Prostredníctvom návštevy vulkanického krátera sme sa dostali až do súkromnej rezervácie plnej vodopádov, ktoré sú symbolom tejto zelenej krajiny. Turistov tu kvôli covidu vo svete bolo veľmi málo a tak sme si v pokoji užili celý dnešný deň.

Ďalším bodom na našej ceste bol NP Tortuguero, ktorý sa nachádza na karibskom pobreží. Táto oblasti sa prezýva „mini-amazónia“ a my už vieme prečo, rozsiahle tropické pralesy, vodné toky i blízkosť mora a hlavne skutočne veľké množstvo zvierat. Bolo na čo pozerať: kajmany, korytnačky, papagáje, tukany, opice rôznych druhov, veľké jaštery, špeciálne druhy dikobraza alebo napríklad aj armadilo (pásovce). Na pásovca som mal sklon, toho som nevidel v Brazílii, a tak som sa tešil, až sme si ho „našli“ počas večernej prechádzky pralesom. Opice nás zobudili svojím krikom v noci, proste exotika vo všetkom rozsahu, čo zdôrazňovala poloha našej lodge v centre pralesa, teda ste priamo v záhradách alebo od bazéna mohli sledovať zvieratá rôznych druhov.

Ľudia boli príjemní, cesty boli obklopené stánkami s tropickým ovocím a my sme pokračovali ďalej späť do vnútrozemia k sopke Arenal, tej najkrajšej v krajine a stále aktívnej. Kostarika má viac ako 100 aktívnych sopiek a Arenal je perla, týči sa už z diaľky do výšky 1670 metrov. Čakali nás tu nádherné výhľady, prechádzky v prírode alebo aj mierny adrenalinový výlet na zip line, kedy sme leteli medzi korunami stromov na lani a okolo nás lietali tukany. Atraktívnou časťou programu boli horúce pramene, skutočne krásne upravené, to ocenila celá skupina, úžasný relax s výhľadom na sopku samotnú.

 

Následne sme sa vybrali kam inam, než do ďalšieho národného parku, Monteverde. Trošku iná príroda, ďalšie druhy zvierat a po ceste sme objavili aj lenochoda! Nádherný objav a pre nás určite netradičné zviera. V Monteverde nás čakali prechádzky v korunách stromov cez visuté lanové mosty, ktoré ponúkali krásne výhľady a umocňovali pocit spojenia s prírodou. Asi najkrajšia prechádzka či treking bol v súkromnej rezervácii El Tigre, kde sme chodili nádhernou prírodou, obišli niekoľko vodopádov, kúpali sa v jednom z nich a všetko bolo zakončené jazdou na koňoch.

 

Náš nabitý program sa blížil k svojej záverečnej časti, a to cesty k NP Manuel Antonio. Ten sa nachádza naopak na tichomorském pobreží, znova s bujnou vegetáciou, ale hlavne s nádhernými panenskými plážami. Teplota mora 30 stupňov, čo je pre mňa až príliš, ale bolo tu nádherné, asi také, aké si človek predstavuje od tropického raja. Čakalo nás tu niekoľko posledných dní, ktoré sme si, okrem kúpania, obohatili fakultatívnymi výletmi, napríklad to bol rafting, výlet na katamaráne alebo kajaky a šnorchlovanie. K tomu pridajte chutné jedlá, zrelé tropické ovocie alebo miestne koktaily v bare na pláži a dokonalé zážitky boli na vrchole. A ako bola cesta lietadlom? Kostarika je 12 hodín letu a s negatívnym testom vlastne nemáte žiadne problémy a všetko prebieha hladko. Klienti sa už ozývali, že si viedia predstaviť Kostariku aj na dlhší pobyt a radi sa sem vrátia, kvôli teplému podnebiu, moru, ríši zvierat alebo aj priaznivým cenám. Takže ako hovoria sami Kostaričania: Pura Vida! (čistý život).

Karel Topič

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×