Hobbiton

Novozélandské zaujímavosti

Máme pre Vás niekoľko informácií, ktoré možno viete alebo naopak vôbec netušíte. Poďte sa s nami dozvedieť pár noviniek, aby ste potom mohli byť za svetobežnícke machri.

 

Čo treba jeden skvelý fakt o tom, že na Novom Zélande žije viac oviec než ľudí? Ovčia vlna merino z južného ostrova slúži na výrobu luxusného pleteného tovaru a outdoorového funkčného prádla známeho po celom svete. Ak by ste narazili na ovci ležiacu na chrbte, pomôžte jej vstať, zachránite jej tým život – zo chrbta sa totiž sama zdvihnúť nedokáže.

 

Hobitín – miesto, ktoré sa nachádza na Severnom ostrove Nového Zélandu 180 km od Aucklandu. Trilógia je na svete už niekoľko rokov, a tak by sme si mohli myslieť, že „filmové kulisy“ budú dávno rozobraté, nepoužívané alebo proste presunuté do niektorého z filmových ateliérov. Opak je ale pravdou. Dedinka je stále udržiavaná, akoby tam naozaj niekto býval. Z komínov sa kadí, na záhradkách nájdete zeleninu, na šnúre sa suší prádlo miniatúrnych rozmerov, polená dreva sú naskladané pred domčekom. Vám sa potom ani nechce veriť, že ide „len“ o filmové kulisy.

 

A konečne naše obľúbené miesto s najdlhším názvom. Nájdete ho okrem Nového Zélandu tiež v Guinessovej knihe rekordov. Ide o miesto označujúce kopec v Hawkes Bay a volá sa Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Ak by vás zaujímal približný preklad, malo by to znamenať: „Miesto, kde Tamatea, muž s veľkými kolenami, ktorý sa z hôr kĺzal, na hory sa šplhal a hory polykal – známy ako zemežlč – hral na svoju flautu pre svoju milovanú.“

 

Wai-O-Tapu – maorský výraz pre „posvätnú vodu“ je geotermálna oblasť nachádzajúca sa asi 30 kilometrov južne od mesta Rotorua. Zaujíma rozlohu 18 kilometrov štvorcových, verejnosti je však prístupná iba časť. Pred príchodom Európanov patrila oblasť Maorom z kmeňa Ngati Whaoa. Najvyhľadávanejšou atrakciou v oblasti je Lady Knox Geyser. Ide o gejzír, ktorý sa nachádza mimo oblasti Wai-O-tapu neďaleko návštevníckeho centra. Tryská do výšky 10 až 20 metrov každý deň o 10:15, pričom túto pravidelnosť vyvoláva sprievodca vhodením mydlových vločiek do gejzíru.

 

Do Wai-O-Tapu sa môžete pozrieť aj s nami. V rámci zájazdu Nový Zéland so sprievodcom sa určite neztratíte. Pozrite sa s nami do Aucklandu, Rotoruy či Wellingtonu, ktorý často cestovateľov prekvapí svojím predstavením ako hlavným mestom. Áno, skutočne je Wellington hlavné mesto Zélandu, hoci túto pozíciu kedysi zastával práve už spomínaný Auckland. Každé z týchto miest má ale čo ponúknuť a my dúfame, že si už balíte kufor na nezabudnuteľnú cestu plnú zvláštností a skvelých zážitkov.

 

Ak vás na poznávací zájazd toľko nezaujme a radšej by ste ako správni filmoví fanúšikovia predsa len chceli prejsť všetky zákutia čarovného Hobitína, mohol by sa vám rozhodne páčiť druhý zájazd. Ten ponúka okrem Hobitína aj niekoľko ďalších miest, kde sa Pán prsteňov natáčal a podľa nás by mal každý filmový fanúšik zažiť svoju Neočakávanú cestu.

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×