
Po Hodvábnej ceste – krajiny Strednej Ázie
Oblasť strednej Ázie je u nás často aj doteraz vnímaná ako miesto zaostalých postsovietskych republík… ale rozhodne nesprávne! Áno, informácie o bývalých sovietskych republikách sú správne, od pádu ZSSR však väčšina krajín strednej Ázie prešla veľký kus cesty. Je tiež treba mať na pamäti, že tu existovali mocné ríše už od antiky. Stredná Ázia má čo ponúknuť takmer každému – milovníkom histórie, prírody, aktívnym cestovateľom – zoznam je dlhý. Každý štát ale ponúka niečo iné a je potrebné dobre vyberať, kam ísť.
Ak by sme sa sústredili na jednotlivé krajiny, potom platí približne nasledujúce:
Uzbekistan
Uzbekistan tvorí prirodzené centrum regiónu. Okrem toho ponúka v podstate od všetkého niečo – starobylé (a nádherné) mestá ako sú Samarkand, Buchara a Chiva, púštny krajiny, skľúčený pohľad na bývalé Aralské more, hory na juhu krajiny, alebo príjemné – hoci silne sovietsky pôsobiace – hlavné mesto Taškent. K tomu pridajme dobrú logistiku a naozaj pohostinných Uzbekov a máme kombináciu pôvabov krajiny, ktorá láka na návštevu.
Kazachstan
Severný sused Uzbekistanu je typický obrovskými vzdialenostiami a tiež dobrou infraštruktúrou, podstatne prevyšujúcou ostatné krajiny regiónu. Medzi hlavné ciele patrí hlavné mesto s modernou architektúrou Nur-Sultan (predtým Astana), veľmi príjemná južná metropola Almaty s okolnými horami, jeden z najväčších kaňonov sveta Čaryn, alebo napríklad veľmi zaujímavý kozmodróm v Bajkonure. Kazaši sú v porovnaní s Uzbekmi uzavretejší, to ale neznamená, že sú menej priateľskí.
Kirgizsko
Kirgizsko je predovšetkým prírodnou destináciou. Avšak hory a jazerá, ktoré sú tu k navštíveniu, sú naozaj krásne – medzi inými je to nádherné jazero Issyk Kul, národný park Ala Archa s nádhernými horami, alebo červené skaly pri Djeti Oguz. Kirgizsko ponúka aj historické pamiatky a hlavné mesto Biškek tiež nie je nezaujímavé, s okolnými pamiatkami sa ale nemôžu porovnávať a príroda bude takmer určite hlavným dôvodom návštevy tohto zaujímavého štátu.

Tadžikistan
Krajina kultúrne blízka Iránu, v konečnom dôsledku aj tadžičtina je vlastne forma perzštiny. Okrem fascinujúcich historických miest ako sú Chudžand – jedno z najstarších miest v strednej Ázii, ruiny starovekého mesta Pendžikent, alebo Vachánske údolie s radou zaujímavých etník a kultúr, sú tu aj krásne prírodné lokality. Medzi najvýznamnejšie patria hlavne hory – Pamír s jeho slávnou cestou Pamir Highway, ale aj jazero Iskanderkul a Karakul.
Turkménsko
Ponúka rad zaujímavých historických miest, a hoci postráda rozmanitosť prírody susedných štátov – väčšinu územia pokrýva nie príliš úrodná krajina púšť a polopúšť, určite to neznamená, že nestojí za návštevu. Predovšetkým preto, že je jednou z najuzavretejších krajín sveta a stavby a vôbec kult osobnosti spojené s miestnym vodcom, nazývaným Turkmenbaši, sú samy osebe zaujímavé.
Mongolsko
Trochu bokom strednej Ázie (niekedy je považované za časť východnej Ázie) sa nachádza Mongolsko – krajina rozsiahlych stepí a divokej a málo dotknutej prírody. Vzdialenosti sú tu obrovské a cestovanie je relatívne náročné. Medzi hlavné ciele patrí rýchlo rastúca metropola Ulánbátar, mesto Karakorum a množstvo národných parkov. Zážitkom je tiež možnosť interakcie s miestnymi obyvateľmi v ich každodennom živote.