Prečo ľudia chcú žiť a cestovať v Austrálii?

Austrália – pre niekoho znie magicky, iní o tejto krajine nepremýšľajú, pravdou však je, že Austrália je iná a nevyvoláva snáď v nikom negatívne emócie (okrem jedovatých zvierat, o ktorých bude reč neskôr). Článkov a recenzií o Austrálii existuje celá rada, problém je však v tom, že veľa týchto cestopisov či recenzií o cestovaní či živote v Austrálii napísali ľudia, ktorí tu po krátku dobu cestovali, alebo možno aj nejakú dobu žili, ale väčšinou v pozícii študentov či ľudí, ktorí tu nemajú rodinu alebo serióznu prácu.

 

Rád by som Vám odhalil Austráliu z pohľadu človeka, ktorý sem prišiel pred mnohými rokmi ako študent, túto krajinu celú precestoval, zamiloval sa do nej, posunul hory, aby sa stal Austrálčanom, získal poriadnu prácu, strávil tu rad rokov, založil cestovnú kanceláriu VIVA travel špecializovanú na Austráliu a Nový Zéland a trávi čas so svojou rodinou a deťmi medzi Európou a Austráliou.

 

 

Môžem Vám tu rozprávať o rozmanitých prírodných krásach Austrálie, o Opere, Veľkom bariérovom útese či Opere v Sydney, ale to každý pozná. Čo robí Austráliu výnimočnou, je fakt, že na svete ubúda miest, ktoré nie sú preľudnené a preplnené turistami. Samozrejme, nájdete ľudoprázdne miesta v Ázii alebo Afrike, snáď aj v Južnej Amerike, ale Austrália ponúka príjemné podnebie, krásne pobrežie, unikátnu faunu i flóru a navyše atraktívnu kombináciu vyspelého hospodárstva, kvalitných služieb, bezpečnosti a všetkých výdobytkov západného sveta v atraktívnom prostredí plnom slnka a nekonečných možností. Tu nie je nič problém, ľudia sú priateľskí, životná úroveň vysoká, a k tomu tu nájdete stále neuveriteľne veľa priestoru, kde môžete cestovať takmer sami alebo si nájsť svoju vlastnú pláž. Všetko je okorenené čistou prírodou, neuveriteľnou rozmanitosťou, zvieratami, ktoré nenájdete nikde inde na svete či luxusným podmorským svetom. Je len na vás, či preferujete moderné metropoly so všetkými výdobytkami dnešného sveta alebo naopak odľahlé národné parky, kde stretneť len pár turistov. Môžete za pár dolárov len tak kempovať, alebo si zaplatiť absolútne exkluzívne resorty na najkrajších miestach sveta.

 

Zabudnite na známe reči o najjedovatejších zvieratách sveta. Samozrejme, je to pravda, nájdete tu najjedovatejšie hady, pavúky, žraloky a mnohé ďalšie príšery, ale verte mi, ako turista máte veľmi malú šancu stretnúť sa s týmito tvormi, pokiaľ ich nevyhľadávate. Rozhodne to nie je dôvod necestovať do Austrálie! Austrália je len o málo menšia než Európa, je to obrovská krajina, kde ľahko nájdete to, čo hľadáte a ľahko sa vyhnete tomu, z čoho máte obavy.

 

Každý vie, že Austrália je mladý štát a že tu nájdete kultúry z celého sveta, ale musíte tento fakt zažiť. Vo mestách vás obklopí neuveriteľný národnostný mix, ale nevraživosť medzi bielymi a černými takmer neexistuje, ľudia sa tu s menšími odchýlkami naozaj naučili žiť vedľa seba. Je to samozrejme dané tým, že ľudia tu takto žijú od začiatku, všetci sú tu prisťahovalci. K tomu si vezmite, že Austrália má len cca 20 miliónov obyvateľov, čo je na tak rozľahlú krajinu naozaj málo. Austrália nemá svoju typickú kuchyňu, ak nepočítame BBQ, ale aj tak označím túto krajinu ako gurmánsky zážitok, nájdete tu kuchyne z celého sveta v četnom zastúpení, k tomu neobmedzené možnosti rybolovu a čerstvé potraviny bez nutnosti dovozu.

 

Predstavte si krajinu, kde po väčšinu roka svieti slniečko, ľudia sa s vami na ulici len tak dajú do reči, či dobrovoľne pomôžu, keď parkujete, dostanete tu všetko, čo si želáte, a k tomu môžete kedykoľvek vyraziť do divočiny, do jednej z najkrajších prírodných scenérií sveta. Stále málo? Čo tak si vybrať bývanie na jednej z četných pláží a každé ráno sa ísť prebehnúť či prejsť na pláž, po práci si zaplávať v oceáne a dýchať každý deň morský vzduch? K tomu aj v takmer 5 miliónovom meste je voda v mori tak čistá, že tu nie je problém zahliadnuť delfíny či veľryby. To všetko som mal to šťastie zažiť, a iste sa teda nedivíte mojej túžbe sa sem vracať, a tiež sprostredkovať dovolenku či kúsok života aj ďalším Čechoslovákom.

 

Každému by som odporučil navštíviť Austráliu minimálne raz, keď už nebudete mať možnosť stráviť tu dlhší časový úsek, tak aspoň na dovolenku či zájazd, nebudete nikdy ľutovať. Okrem nevšedných zážitkov vás taká dovolenka nabije energiou a pozitivizmom, ktorý nám tu na Slovensku často trošku chýba. Nezklame klasika Sydney – Uluru – Cairns, ale ak si to môžete dovoliť, preskúmajte o niečo viac než len vyhlásené turistické destinácie. My vo VIVA travel vám radi pripravíme dovolenku na mieru, tak ako si budete želať a podľa mojich osobných skúseností. A pamätajte: There is nothing like Australia.

 

 

Karel Topič, cestovateľ a majiteľ CK VIVA travel

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×