Užitočné informácie o Austrálii

Väčšina z nás si pod slovom Austrália vybaví operu v Sydney, monolit Uluru alebo klokanov. Tieto obvyklé predstavy však ďaleko zaostávajú za prírodným bohatstvom, kultúrnou pestrosťou a nespútanými krásami tejto krajiny. Austrália Vám je schopná ponúknuť množstvo cestovateľských a kultúrnych zážitkov, od napínavého potápania na korálových útesoch, cez púšte, krásne pláže, dažďový prales až po kosmopolitné Sydney.

 

 • Rozloha: 7 682 300 km2
 • Populácia: 20,3 miliónov obyvateľov
 • Hlavné mesto: Canberra
 • Najväčšie mesto: Sydney
 • Mena: austrálsky dolár (približný kurz je 1 AUD = 16 až 17 Kč)
 • Úradný jazyk: angličtina
 • Rozdelenie:
  6 štátov (New South Wales, Queensland, Western Australia, South Australia, Victoria, Tasmania)
  2 teritóriá (Northern Territory, Australian Capital Territory)
 • Hustota obyvateľov – 2,6 /km2 (Česko – 129,6 /km2 a Slovensko 110,2/km2)
 • Pôvodní domorodí obyvatelia, tzv. Aborigines, dnes tvoria už len necelých 1,6% populácie Austrálie.

 

Austrália je jedno z najúžasnejších miest na Zemi, ktoré každého uchváti svojou krajinou, klímou, faunou, flórou i životným štýlom. Je to jedna z najrozmanitejších krajín sveta, kde môžete navštíviť tajomné dažďové pralesy v okolí Cairns, Národné parky zapísané v UNESCO, môžete obdivovať najväčší monolit sveta Uluru či dómy Kata Tjuta v červenom vnútrozemí, zalyžovať si vo Snowy Mountains alebo sa potápať a šnorchlovať na korálových útesoch Veľkého bariérového útesu. Práve v Austrálii máte tiež možnosť na vlastné oči vidieť klokana, medvedíka koalu, vtáčika, psa dingo, krokodíla a nepreberné množstvo papagájov a plazov. Vyprahnutý červený stred Austrálie sa dokáže premeniť po západe slnka na úžasné scenérie, ktoré Vám navždy utknú v pamäti.

 

Počasie v Austrálii
V Austrálii sú ročné obdobia opačné v porovnaní s Európou. Leto tu začína v novembri, jeseň v marci, zima v júni a jar v septembri. Teplotné rozdiely medzi obdobiami nie sú príliš veľké. Postupom na sever sa teplotné rozdiely znižujú a v okolí Darwinu, monzúnovom pásmu, sú už len dve ročné obdobia – horúco a vlhko, a horúco a suchá. Najväčšie sucho je vo vnútrozemí. V horách na juhovýchode krajiny sú v zimnej sezóne dobré podmienky pre lyžovanie.

 

Informácie na cestu

Informácie o vízach
Ak cestujete do Austrálie na dovolenku, ktorá nepresiahne dĺžku 3 mesiace, budete potrebovať turistické víza. Víza Vám pomôžeme vybaviť alebo si o ne môžete sami požiadať cez internet, prostredníctvom oficiálnej webovej stránky austrálskeho veľvyslanectva v angličtine. Prípadne sa jednoducho obráťte na našu cestovnú kanceláriu a my Vám tieto víza bez problémov vybavíme (poplatok 590 Kč).

 

Nápoje a strava
Z vodovodnej siete je voda bez problémov pitná. Austrália je skvelá krajina pre gurmánov, nájdete tu všetky možné medzinárodné kuchyne. Od typických rýchlych občerstvení cez čínske, thajské a japonské kuchyne až po vyhlásené reštaurácie s morskými pokrmami. Austrália je známa aj svojimi kvalitnými vínami. Do Austrálie sa, až na výnimky, nesmú dovážať ŽIADNE POTRAVINY!

 

Očkovanie a lekár
Pri ceste do Austrálie nie je nutné žiadne očkovanie. V prípade potreby nájdete vo všetkých turistických centrách dostatok odbornej lekárskej starostlivosti.

 

Mena a zmenárne
Miestnou menou je austrálsky dolár (AUD). V obehu sú bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolárov, zaujímavosťou je, že bankovky nie sú papierové a skôr na báze plastu. Euro a americký dolár nie je žiadny problém zmeniť na austrálske doláre, odporúčame sa vybaviť na cestu akoukoľvek medzinárodne uznávanou kreditnou kartou.

 

Doklady a cennosti
Zvýšenú pozornosť venujte ochrane cestovných dokladov a cenných predmetov. V prípade straty, odcudzenia alebo znehodnotenia cestovného pasu je nutno sa dostaviť na český zastupiteľský úrad za účelom vystavenia náhradného cestovného dokladu. Skontrolujte si doklady na riadenie.

 

K riadeniu motorového vozidla v Austrálii je vo všeobecnosti treba medzinárodný vodičský preukaz, prípadne môže stačiť aj európsky vodičský preukaz. Skontrolujte si platnosť medzinárodného vodičského preukazu (prípadne európsky VP), ak plánujete riadiť auto v Austrálii. https://vivatravel.cz/media/ https://vivatravel.cz/media/ V Austrálii sa jazdí na opačnej strane ako v ČR. Pri prenájme vozidla odporúčame rovnako uzatvoriť havarijné poistenie vozidla.

 

Austrálčania sú veľmi otvorení, priateľskí, tolerantní a naozaj si vedia užívať svoj voľný čas. Milujú opaľovanie na pláži, plávanie, surfovanie, potápanie a sú vášniví športovci. Národnými športami sú ragby, kriket, golf, plávanie a tenis. Austrália sa stala jednou z najviac multikultúrnych krajín sveta, kde vedľa seba v pokoji žijú ľudia z celého sveta.

 

Vzdialenosti medzi destináciami v Austrálii
Užitočný pomocník pri plánovaní Vašej dovolenky a predstave o vzdialenostiach v Austrálii.

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×